Terapia nietrzymania moczu dorosłych i dzieci

Nietrzymanie moczu to mimowolne (niezależne od świadomej decyzji pacjenta) oddawanie moczu prowadzące do częściowego lub całkowitego opróżnienia pęcherze moczowego.

Nietrzymanie moczu (NTM) dotyka co ósmą kobietę w wieku do 39 lat, co drugą po menopauzie. Większość ukrywa ten problem, nawet przed lekarzem, a nietrzymanie moczu to choroba, którą – choć jest przewlekła – można skutecznie leczyć.

NTM dotyczy obojga płci, ale kobiety cierpią z tego powodu dwa razy częściej niż mężczyźni. Najpowszechniej występuje wysiłkowe nietrzymanie moczy, które objawia się popuszczaniem moczu czasem podczas nawet niewielkiego wysiłku – w trakcie kaszlu, kichania, podnoszenia przedmiotów, chodzenia, biegania czy ćwiczeń fizycznych.

Diagnostyka

Diagnozowanie nietrzymania moczu rozpoczyna się od ogólnej oceny stanu zdrowia. Powinien zostać przeprowadzony jeden z wywiadów ginekologiczno- położniczy, urologiczny lub neurologiczny.

Podczas wywiadu pacjent powinien przekazać informacje od kiedy ma problem, jak nietrzymanie moczu wpływa na jego jakość życia oraz ocenia ilość traconego mimowolnie moczu. Kolejnymi krokami przybliżającymi do postawienia diagnozy są : badanie jamy brzusznej, badanie ginekologiczne, per rectum, badanie neurologiczne, badanie ogólne moczu i posiew moczu oraz ocena ilości moczu zalegającego po mikcji.

Terapia

Centrum Leczenia Nietrzymania Moczu prowadzi terapię z myślą o osobach posiadających dolegliwości z nietrzymaniem moczu, gazów, stolca, opadaniem narządu rodnego, opadaniem macicy, pęcherza, jelit, hemoroidami, a także przed i po zabiegach położniczych, Uro-ginekologicznych, kobiet w ciąży i po porodach, kobiet w okresie menopauzy oraz mężczyzn z przerostem gruczołu krokowego, mężczyzn przed/po prostatektomii.

Rzeszów, al. Rejtana 53 (3 piętro)
tel. 17 865 20 06
Skip to content